Právní posudek ve věci aplikace ustanovení
§ 184/4 zák. 513/1991 Sb.
Vyhotovený dne 8.3.2001 Advokátní kanceláří JUDr. Petra Matouška, Brno.
Vypracoval Mgr. Tomáš Šetina.
1.) Téma a cíl:
Tématem studie je právní rozbor problematiky aplikace ustanovení § 184 odst. 4 obchodního zákoníku. Cílem studie je pak posouzení otázky, zda-li zveřejnění oznámení o konání valné hromady u akciové společnosti s akciemi na majitele ve smyslu ust. § 184 odst. 4 lze uskutečnit v deníku registrované ve smyslu ust. § 7 zák. 46/2000 Sb. (tiskový zákon) u MK ČR a distribuovaném prostřednictvím sítě internet.
2.) Úvod do problematiky – nástin dosavadní úpravy zveřejňování informací o konání valné hromady ve vztahu k obchodnímu zákoníku
Ve svém původním znění z roku 1991 upravoval tuto problematiku obchodní zákoník tak, že tento způsob zcela přenechal v dispozici akciové společnosti, které jej mohla určit ve stanovách.
Ke změně tohoto způsobu došlo novelou obchodního zákoníku č. 15/1998 ze dne 3.3. 1998. Výše uvedená novela umožnila představenstvu zveřejnit oznámení o konání vlané hromady buď způsobem určeným stanovami, nebo ve dvou celostátně distribuovaných denících.
K poslední a podstatné změně problematiky došlo velkou novelou OZ, provedenou zákony č. 370/2000 ze dne 25. října 2000. Nová ustanovení § 184 odst. 4 ukládá představenstvu akciových společností s akciemi na majitele povinnost zveřejňovat informace o konání valné hromady nejméně v jednom celostátně distribuovaném deníku.
Plné znění § 184 odst. 4 obchodního zákoníku: Představenstvo je povinno uveřejnit pozvánku na valnou hromadu nebo oznámení o jejím svolání způsobem určeným zákonem a stanovami. U společnosti s akciemi na jméno uveřejňuje představenstvo pozvánku tak, že ji zašle všem akcionářům na adresu sídla nebo bydliště uvedenou v seznamu akcionářů nejméně 30 dní před konáním valné hromady.
U společnosti s akciemi na majitele uveřejňuje představenstvo v této lhůtě oznámení o konání valné hromady vhodným způsobem určeným stanovami,
nejméně však v jednom celostátně distribuovaném deníku určeném ve stanovách.
Jestliže majitel akcií na majitele zřídí ve prospěch společnosti zástavní právo alespoň k jedné akcii společnosti jako jistotu na úhradu nákladů za zaslání oznámení o konání valné hromady a požádá o zasílání oznámení o konání valné hromady na adresu uvedenou v žádosti, je společnost povinna mu na uvedenou adresu na jeho náklad oznámení zasílat.
3) Nástin problému:
Jedním z aplikačních problémů, který sebou výše uvedené znění § 184 odst. 4 obchodního zákoníku přináší, je otázka, zda-li i deník distribuovaný prostřednictvím sítě internet, splňuje požadavky a účinky předpokládané pro něho v § 184 odst. 4.
Podstata problému tak tkví v tom, zda-li i deník, který je šířen prostřednictvím internetu, lze považovat ve smyslu ust. § 184 odst. 4 za deník celostátně distribuovaný.
Při výkladu daného ustanovení zákona je nutné přihlédnout také k tomu, že v současném právním řádu neexistuje pevné vymezení pojmu “celostátně distribuovaného deníku”.
Při výkladu nelze také přihlížet k dosavadním rozhodnutím příslušných soudů, protože se jedná o ustanovení, poměrně mladé a nové. Neexistuje tedy žádná relevantní judikatura.
Vyjádření v dané věci.
Při posuzování daného ustanovení byly zvoleny dva postupy, a sice výklad jazykový (gramatický) a funkční.
Jazykový výklad výše uvedeného ustanovení:
Tento výklad vychází z doslovného znění daného ustanovení. Zákon v tomto případě hovoří o celostátně distribuovaném deníku. Zcela zjevně je zde dán důraz na celostátní distribuci, tedy ve smyslu dostupnosti a dále na pojem deník, tj. periodikum vycházející a tím dostupné denně.
Výše uvedené ustanovení především neuvádí podmínku, že deník musí vycházet v tiskové podobě. V současné době jsou prostřednictvím sítě internet distribuovány i klasické deníky, které jsou ve smyslu ust. § 184 odst. 4 považovány za celostátně distribuované – např. MF DNES, Hospodářské noviny, Blesk apod.
Na základě tohoto lze usoudit, že forma distribuce příslušného deníku je v daném kontextu irelevantní. Mnohem důležitější a pro obě formy distribuce společné, je posouzení toho, zda-li jsou splněna kritéria požadovaná zákonem a popsaná slovy “celostátní distribuce” a “deník”.
V případě celostátní distribuce je pak jako pojmové znaky možné uvést:
zpřístupnění předem individuálně neurčenému okruhu osob nebo i osob takto určených, pokud překračují okruhu členů rodiny vydavatele, který je fyzickou osobou, a s ním spjatého okruhu osobních přátel.
bezproblémová dostupnost na celém uzemí ČR.
V případě pojmu deník se jedná o široký pojem, který lze charakterizovat např. takto
obsahová stránka spočívající v uveřejňování aktuálních informací, komentářů a dalších přípěvků.
Funkční výklad:
Cílem zákonodárce při koncipování daného ustanovení obchodního zákoníku byla nepochybně ochrana akcionářů, spočívající v zajištění toho, aby všichni držitelé akcií měli možnost být řádně a v dostatečném předstihu informováni o konání valné hromady. Dané ustanovení se především snaží zabránit tomu, aby představenstvo akciové společnosti informaci o konání valné hromady účelově nezveřejnilo způsobem, který by ztížil informovanost majitelů akcií.
Proto je v zákoně výslovně ustanoveno: oznámení o konání valné hromady vhodným způsobem určeným stanovami,
nejméně však v jednom celostátně distribuovaném deníku určeném ve stanovách.
Ani v tomto případě, tedy v případě zveřejnění informace o konání valné hromady v celostátně distribuovaném deníku v tištěné podobě nelze nikdy zaručit informovanost všech držitelů akcí. Pravidelné sledování inzertních rubrik v klasickém deníku navíc je finančně poměrně náročné a obnáší nutnost vyvíjení určité aktivity spočívající v tom, že dotčená osoba si musí příslušný výtisk deníku fyzicky obstarat.
Z tohoto pohledu se zveřejnění informace o konání valné hromady v elektronické podobě daného deníku jeví jako mnohem účinnější a smysl zákona naplňuje mnohem efektivněji, než sdělení tiskové. Přístup k deníku v elektronické podobě je v drtivé většině případů zdarma a předpokládá vyvinutí mnohem menšího úsilí ze strany akcionáře. Elektronická forma distribuce navíc umožňuje i další služby, jako interaktivní vyhledávání a prohlížení starších čísel apod.
5) Závěr:
Na základě výše uvedených skutečností lze konstatovat následující. Oznámení o konání valné hromady ve smyslu ust. § 184 odst. 4 zák. 513/1991 Sb. zveřejněné v deníku distribuovaném prostřednictvím sítě internet dle mého názoru splňuje požadavky toho zákonného ustanovení, a to za dodržení těchto podmínek:
Ve stanovách akciové společnosti s akciemi na majitele musí být zcela jasně zakotveno, že informace o konání valné hromady ve smyslu ust. § 184/ odts. 4 obch.. zák. bude zveřejňována v deníku, který je distribuován prostřednictvím sítě internet. Nutné je uvést především název daného deníku a adresu, na které je daný deník k dispozici.
Elektronicky distribuovaný musí splňovat nároky kladené na deník distribuovaný celostátně. Tedy především:
Periodikum musí být veřejně šířeno. Pojem veřejné šíření lze definovat jako jeho zpřístupnění předem individuálně neurčenému okruhu osob nebo i osob takto určených, pokud překračují okruhu členů rodiny vydavatele, který je fyzickou osobou, a s ním spjatého okruhu osobních přátel.
Bezproblémová dostupnost na celém uzemí ČR
Obsahová a formální stránka svým charakterem naplňující pojem “deník” v dané souvislosti.
V Brně 8.3.2001
Mgr. Tomáš Šetina.